smutný příběh tunelových krys

Pokec o všem možném

Moderátoři: MarioV8, Honza, Ruda

smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Ruda v 17 zář 2008 10:37

Je to už pár let, co se v Esquiru objevil zajímavej článek o Tunelových krysách. Válka ve Vietnamu byla něco jiného než jak ukazoval tendenční, jinak vtipnej seriál M.A.S.H. Vezmu jen v úvahu co se týká tématu "Tunnel Rats".
Obrázek
Vojáci USA i jiných států se prohnali Vitnamem několikrát tam a zpátky a Vietnamcům nezbylo než se schovávat pod úroveň terénu, do země.
Obrázek
Byly to rozsáhlé a složité systémy šachet, s tajnými odbočkami ale i pastmi. Měli vlastní velíny, stravovací zařízení, ubikace, "nemocnice", sklady. Vše mělo z jejich strany řád a logiku, obytné místnosti měly ventilační průduchy, existovaly zde studny, podzemní systémy byly napojené na nespočet vchodů z vesnic, nouzových neviditelných východů, různé palposty, které měly sloužit k samotné obraně podzemí i útoku nad jeho úrovní. Těžko odhalitelné nepřehledné podzemní systémy byly v nepřehledné džungli pro nepřátelské vojáky místo "kam Bůh nechodí".
tr.jpg

Příslovečné peklo pod zemí se sestávalo z chodbiček, kde se i 170cm vysoký člověk sotva mohl hýbat, v naprosté tmě bylo možné baterii používat velmi střídmě (světlo = cíl), baterie byly alespoň vybaveny silným členem (nějaký druh výbojky?) kterým mohli protivníka na chvíli vyřadit tím že ho omráčili prudkým světlem. Avšak dezorientace ve tmě a v cizím prostředí zase mohla způsobovat často upadnutím do nastražené pasti (různé kovové hroty, pomazané výkaly = při kontaktu způsobovaly bolestivou a smrtelnou "sračkovou infekci"). Členové speciálně vycvičené jednotky "Tunnel Rats" byli štíhlí vojáci malého vzrůstu, nejlépe pod 160cm. Optimální byli ti z nich, kteří měli skvěle vyvinuté smysly, říká se, že přežít tohle peklo šlo jen s šestým smyslem. Jednotka Tunel Rats měla přes 60% úmrtnost.
Obrázek
Obrázek
Ti kteří přežili a vrátili se z Vietnamu do států, sotva mohli fungovat normálním životem. Těžkou zkouškou by pro ně znamenalo potkat se s jakýmkoliv asiatem, proto asi jako další řada veteránů z Vietnamu je čekalo jiné peklo, soukromé.
Uživatelský avatar
Ruda
Administrátor
 
Příspěvky: 2041
Registrován: 23 kvě 2008 10:55
Bydliště: Brno

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod dall v 17 zář 2008 10:38

M.A.S.H. byl o valce v Korei, ale jinak nic pro nas klaustrofobiky... :shock:
Uživatelský avatar
dall
Rezident
 
Příspěvky: 1262
Registrován: 25 čer 2008 22:49
Bydliště: Old City

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Ruda v 17 zář 2008 12:00

dall: mnoo... ale dyť píšu "Válka ve Vietnamu byla něco jiného" :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Ruda
Administrátor
 
Příspěvky: 2041
Registrován: 23 kvě 2008 10:55
Bydliště: Brno

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Radek v 17 zář 2008 12:47

Tak o tom jsem ani netušil, to muselo být peklo.

Já jsem nějak zatíženej na ponorky. Mám na DVD snad všechny válečný filmy s ponorkama, momentálně si brousím zuby na film Das Boot, což by mělo být to nej., ale ještě jsem si nenašel příslušné tři hodiny klidu...
Uživatelský avatar
Radek
Rezident
 
Příspěvky: 1237
Registrován: 26 čer 2008 09:03
Bydliště: Jesenice

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Ruda v 17 zář 2008 13:02

Radek: tak to jsme zatížení stejně 8-) Ale nevlezl bych do toho ani za zlatý tele. Režisérská, nesestříhaná, verze Das Boot pro mě byla trošku zkouška trpělivosti, ale jinak je to hezký film s úžasným hudebním doprovodem.
Uživatelský avatar
Ruda
Administrátor
 
Příspěvky: 2041
Registrován: 23 kvě 2008 10:55
Bydliště: Brno

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Radek v 17 zář 2008 13:17

Ruda: Proč, Je to nudný? U mě asi vede U-571 a K19 The Widowmaker.
Uživatelský avatar
Radek
Rezident
 
Příspěvky: 1237
Registrován: 26 čer 2008 09:03
Bydliště: Jesenice

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Alien v 17 zář 2008 14:02

no jo, válka ve Vietnamu byla moje slabost, když jsem byl mladší, až si myslím, že v minulém životě jsem musel být americký voják, kterého zabili ve Vietnamu a já se narodil s jeho duší v mém těle ;-)

a film Das Boot je naprosto super záležitost, zvlášť v temné místnosti s DD5.1 občas docela klaustrofobické stavy, jak všude kolem praskají spoje, voda... :-)
Alien
Rezident
 
Příspěvky: 161
Registrován: 26 čer 2008 20:46

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod dall v 17 zář 2008 14:16

me stacily fotky, ktere kamos udelal v Turecku, kde je udelana prohlidkova trasa v nejake ruske ponorce, vrchol me odvahy by byl strcit z venku hlavu do toho horniho prulezu a rozhlednout se :mrgreen:
Uživatelský avatar
dall
Rezident
 
Příspěvky: 1262
Registrován: 25 čer 2008 22:49
Bydliště: Old City

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod MarioV8 v 17 zář 2008 18:58

U571 je naprosto zmotana pohadka, sice zalozena na skutecne udalosti, ale...

Za to Das Boot ma jen par much, s ozvucenim 5.1 naladenym na tu spravnou hlasitost se vecer i pripotento. :ugeek: To byl pro mne zazitek.
Uživatelský avatar
MarioV8
Administrátor
 
Příspěvky: 704
Registrován: 28 kvě 2008 18:55
Bydliště: Matka všech měst

Re: smutný příběh tunelových krys

Odeslatod Ruda v 17 zář 2008 19:39

Radek: akčních scén je v Das Boot omezeně, takže film natáhly o několik desítek minut jen dialogy. Nic to nemění na tom, že je to film s hodně působivou atmosférou. A jako dlouhý film má své kouzlo. Když jsem si předloni půjčil Četu, pocucával jsem u toho Barique a než film skončil, byl jsem na šrot :lol:
Uživatelský avatar
Ruda
Administrátor
 
Příspěvky: 2041
Registrován: 23 kvě 2008 10:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Pokec

Kdo je online

cron